تفاوت سایت و اپلیکیشن؟ طراحی سایت یا طراحی اپلیکیشن؟

تفاوت سایت و اپلیکیشن چیست؟ طراحی سایت یا طراحی اپلیکیشن؟ برای کسب و کارمان طراحی سایت بهتره یا داشتن یک اپلیکیشن؟ این سوال خیلی از افرادی که می خواهند کسب و کارشان را وارد یک فضای رقابتی کنند است که در این مقاله می خواهیم به آنها جواب دهیم. پس تا آخر این مطلب همراه خدمات طراحی سایت دیجیتالی باشید.

وقتی یک کسب و کاری دارید و می خواهید آن را وارد فضای مجازی کنید اینکه سراغ طراحی سایت یا طراجی اپلیکیشن برید به شرایط مختلف و استراتژ های درآمدزایی کسب و کار شما دارد که این سوالات درباره طراحی سایت و اپلیکیشن مطرح می شود:  

 1. نوع کسب و کار شما نیاز به وب سایت دارد یا اپلیکیشن؟
 2. شغل شما طوری هست که مخاطباش با گوشی در اینترنت بچرخند؟
 3. اپلیکیشن یا وب سایت ؟ کدام کانال سود بیشتری برای شما دارد؟
 4. مخاطبان شما در چه رده سنی هستند و آیا بیشتر توی سایت ها می چرخند یا در شبکه های اجتماعی؟
 5. طراحی سایت یا طراحی اپلیکیشن؟ کدام باعث می شود کسب و کار شما سریعتر رشد کند؟

برای مقایسه طراحی سایت و اپلیکیشن برای کسب و کارها، کافی است تفاوت وب سایت با اپلیکیشن آشنا باشید که در ادامه به آنها می پردازیم: 

 تفاوت وب سایت با اپلیکیشن : 

✔️  تفاوت وب سایت با اپلیکیشن از نظر سایز صفحه نمایش 

هنگام دسترسی به یک وب سایت، یک صفحه کلید در اختیار دارید، اما مدیریت آن با گوشی هوشمندتان ممکن است دشوار باشد. این همان جایی است که عملکردهای لمسی وارد می شوند. جنبه های به ظاهر جزئی مانند مکان دکمه های لمسی می تواند کمک زیادی به دسترسی بیشتر برنامه شما کند.

✔️  تفاوت وب سایت با اپلیکیشن از نظر دسترسی

برای دسترسی به یک سایت باید آدرس سایت مورد نظرتان را در نوار آدرس مرورگر تایپ کنید و نیاز به اینترنت دارید. ولی برای استفاده از یک اپلیکیشن باید آن را ایتدا از یک مارکت پلیس مانند اپ استور یا گوگل پلی دانلود کنید. سپس برنامه در گوشی هوشمند یا تبلت ذخیره می شود و در بیشتر موارد برای کار کردن نیازی به اتصال به اینترنت ندارد.

✔️  تفاوت وب سایت با اپلیکیشن از نظر وفادار ماندن مشتری ها

یک اپلیکیشن چون روی گوشی کاربر نصب می شود و بیشتر در دسترس کاربر قرار دارد باعث می شود کابران به صورت مکرر یا شاید هر روز وارد آن شوند و این مورد باعث افزایش مشتریان وفادار می شود. برای وفادار کردن مشتریان یک وب‌سایت باید به آنها از طریق برگزاری رویدادها، تخفیفات، تبلیغات و غیره اطلاع رسانی کنید و آنها را به سایت بکشانید تا این عادت برای آنها روتین شود.

همچنین بخوانید: نکات مهم و راهنمای انتخاب نام دامنه

✔️  تفاوت وب سایت با اپلیکیشن از نظر بروزرسانی

اپلیکیشن یا سایت از نظر نحوه بروزرسانی با هم متفاوت هستند. به روز رسانی وب سایت بدون اینکه کاربر متوجه شود انجام می شود و این یک فرآیند خودکار و آنلاین است که فقط مدیر وبسایت از آن اطلاع دارد.  آپدیت کردن اپلیکیشن ها هم بصورت خودکار و هم بصورت دستی انجام می شود و در هر دو صورت کاربر از آن اطلاع پیدا می کند.

✔️  تفاوت وب سایت با اپلیکیشن از نظر محتوا

سایت یا اپلیکیشن از نظر محتوایی هم با هم متفاوت هستند. محتوای وب سایت ها معمولا برای همه کاربران یکسان نمایش داده می شوند ولی در اپلیکیشن ها ممکن است با توجه به اطلاعاتی که اپلیکیشن از شما می گیرد اطلاعات شخصی سازی شده ای به شما نمایش داده شود.

همچنین بخوانید: سیستم مدیریت محتوا یا CMS چیست؟      |    CMS وردپرس چیست؟

✔️  تفاوت در طراحی سایت یا طراحی اپلیکیشن از نظر نحوه دستکاری محتوا توسط کاربران

کاربر در اپلیکیشن می تواند محتوای اپلیکیشن را خوانده و همچنین داده ها را بر اساس نیاز خود دستکاری کند. کاربر وب سایت معمولا فقط می تواند محتوای وب سایت را بخواند اما دستکاری کردن محتوا نیاز نیست و فقط برای صفحات خاصی از وب سایت نیاز است.

✔️  تفاوت در طراحی سایت یا طراحی اپلیکیشن از نظر کامپایل شدن

برنامه کاربردی اپلیکیشن ها باید قبل از استقرار از قبل کامپایل شوند. وب سایت نسبت به اپلیکیشن نیازی به کامپایل قبلی ندارد.

✔️  تفاوت در طراحی سایت یا طراحی اپلیکیشن از نظر استفاده از مرورگر

سایت یا اپلیکیشن از این نظر با هم مشابه هستند و تفاوتی ندارند و یک اپلیکیشن و یا یک وبسایت درگیری زیادی با مرورگر خواهند داشت.   

همچنین بخوانید: ثبت دامنه چیست؟

✔️ فرق سایت با اپلیکیشن از نظر احراز هویت

اپلیکیشن ها بیشتر نیاز به احراز هویت دارند ولی برای استفاده از وب سایت احراز هویت ضروری نیست. البته بستگی به طراحی سایت یا طراحی اپلیکیشن دارد که چقدر این ویژگی و با چه سختی هایی اعمال شود.

مشاهده پلن های طراحی سایت: طراحی سایت شرکتی، طراحی سایت شخصی، طراحی سایت فروشگاهی، طراحی سایت خبری، طراحی سایت دو زبانه، طراحی سایت چند زبانه

✔️ فرق سایت با اپلیکیشن از نظر راحتی خرید 

فروش آنلاین محصولات یا کالاها هم در اپلیکیشن انجام می شود و هم در وب سایت ولی اینکه فرق سایت با اپلیکیشن از نظر راحتی خرید در کدام راحتتر  است بستگی به کاربران و دسترسی آنها به کامپیوتر یا موبایل دارد. افرادی که مسلما اکثر کارشان را با موبایل انجام می دهند خرید اینترنتی از موبایل راحت است و افرادی که کارشان بیشتر با کامپیوتر و لپ تاپ است خرید با این ابزارها برای آنها راحتتر است.

✔️ تفاوت وب با اپلیکیشن از نظر مقایسه بهتر

طراحی سایت و اپلیکیشن هر دو بمنظور کسب درآمد و یا برندینگ یا به هر دلیل دیگری بوجود می آیند. اگر بخواهیم تفاوت وب با اپلیکیشن را از نظر راحتی در مقایسه کردن محصولات در نظر بگیریم مسلما چون لپ تاپ یا کامپیوتر دارای صفحه نمایش بزرگتری است وب سایت برای مقاسه کردن کالاها بهتر است و راحت می توانید همزمان چند صفحه را باز کنید و همه را با هم مقایسه کنید.

✔️ تفاوت وب با اپلیکیشن از نظر کاربرپسند بودن

ناوبری طراحی سایت و اپلیکیشن بستگی به طراحی آن اپ یا وب سایت دارد که چقدر کاربرپسند باشد. ممکن است یک اپلیکیشن آنقدر زیبا و کاربرپسند باشد که شما به آن عادت کرده باشید و استفاده از نسخه وب سایت برای شما سخت تر است و برعکس این قضیه!

✔️ تفاوت وب با اپلیکیشن از نظر سئو

طراحی سایت و اپلیکیشن از نظر پیدا شد در گوگل خیلی متفاوت هستند. اگر وب سایت دارید می خواهید محصولات یا خدماتتان در گوگل ظاهر شود کار شما راحت است و در واقع بستر را برای سئو سایت فراهم کردید و فقط کافی است به یک متخصص سئو مراجعه کنید و منتظر نتایج و فروش زیاد در سایتتان باشید ولی وقتی اپلیکیشن دارید و وب سایت ندارید و می خواهید رد گوگل ظاهر شوید کار شما به آسانی داشتن وب سایت نیست و هیچقوت دارای چنین قدرتی نیست مگر اینکه بخواهید کار سئو را در همان گوگل پلی خلاصه کنید و اپ منتشر شده را برای گوگل پلی بهینه کنید تا در سرچ در نتایج بالا قرار بگیرد.

✔️ تفاوت اپلیکیشن با وب سایت ادیت تغییرات

در اپلیکیشن همه تغییرات نیاز به کامپایل مجدد و استقرار کل پروژه دارند. ولی در وب سایت تغییرات کوچک هرگز نیاز به کامپایل مجدد و استقرار کامل ندارند. شما فقط باید کد HTML را به روز کنید.

✔️ تفاوت اپلیکیشن با وب سایت از نظر انتشار

طراحی سایت و اپ هر دو اول باید ساخته شوند سپس منتشر شوند. برای انتشار اپلیکیشن نیاز به تأیید مارکت پلیس ها مثل Google Play دارید. ولی برای انتشار سایت نیاز به این مجوزها ندارید و می توانید براحتی سایت را با خرید هاست و دامنه و سپس طراحی و با داشتن یک URL در دسترس کاربران قرار دهید.

همچنین بخوانید: دامنه سایت چیست؟

✔️ تفاوت اپلیکیشن با وب سایت از نظر مهم بودن محتوا

محتوای با کیفیت و مرتبط مهمترین ویژگی یک وب سایت خوب است. در مورد اپلیکیشن اول رابط کاربری و تجربه کاربری خوب سپس محتوای خوب قابل اهمیت است.

✔️ تفاوت اپلیکیشن و سایت از نظر استفاده از ویژگی ها

موقع کار با موبایل کاربر می تواند از ویژگی های دستگاه تلفن همراه مانند دوربین، لیست مخاطبین، GPS، تماس های تلفنی، شتاب سنج، قطب نما و غیره هم استفاده کند. موقع کار با وب سایت معمولا تمرکز روی از این سایت به آن سایت رفتن است.

✔️ تفاوت طراحی سایت و اپ از نظر نصب شدن

طراحی سایت و اپ هر دو نیاز به ساخت دارند تا بعدا توسط کاربران مورد استفاده قرار گیرند. اپ نیاز به دانلود و نصب توسط کاربران دارد ولی برای استفاده از سایت نیاز نیست کاربران چیزی نصب کنند و کافی است وارد دامنه سایت شوند و از امکانات سایت استفاده کنند. همچنین بخوانید: طراحی سایت چیست؟

سوال پرتکرار: اپلیکیشن بهتر است یا سایت ؟

برای پاسخ دادن به این سوال که اپلیکیشن بهتر است یا سایت باید بگیم که :

چرا به یک وب سایت نیاز دارید؟ 

 • وب سایت روشی موثر برای نمایش محصولات و خدمات شما به دیگران در اینترنت است.
 • توسعه یک سایت به شما کمک می کند تا هویت اجتماعی خود را ایجاد کنید.
 • وب سایت به شما در برندسازی کسب و کارتان کمک می کند.
 • وب سایت به شما کمک می کند تا به اهداف تجاری خود برسید.
 • وب سایت به شما امکان می دهد پشتیبانی مشتری خود را افزایش دهید.
 • وب سایت به شما کمک می کند تا خدمات و محصولات شما بصورت 24 ساعته در دسترس باشد.
 • با انجام خدمات پشتیبانی وب سایت می توانید مشتریان وفادارتری داشته باشید.
 • مزایای طراحی سایت را اینجا بخوانید.

چرا به یک برنامه وب نیاز دارید؟

 • برنامه های کاربردی وب را می توان بر روی هر پلتفرمی استفاده کرد: ویندوز، لینوکس، مک… زیرا همگی از مرورگرهای مدرن پشتیبانی می کنند.
 • کاربران می توانند 24 ساعت شبانه روز و 365 روز سال از موبایل خود به این برنامه های کاربردی دسترسی داشته باشید.
 • کاربران در هر کجا که باشند می توانند از اپلیکیشن خود در موبایلشان استفاده کنند.
 • تأیید فروشگاه اپلیکیشن موبایل در برنامه های کاربردی وب مورد نیاز است.
 • و…

همچنین بخوانید: طراحی سایت یا پیج اینستاگرام ؟

نتیجه گیری : اپلیکیشن بهتر است یا سایت

امروزه اکثر مردم برای خرید آنلاین و انجام کارهای متفرقه از سایت یا اپلیکیشن استفاده می کنند. اینکه یک کسب و کاری دارید و می خواهید بدانید که اپلیکیشن بهتر است یا سایت بستگی به نوع کسب و کار و هدف شما از درآمدزایی با سایت یا اپلیکیشن دارد. اگر کاربران شما گوشی به دست هستند و با داشتن یک اپلیکیشن کار آنها را می افتد خب مسلما بهتر است دنبال آموزش برنامه نویسی اندروید یا ios بروید بفکر راه اندازی یک اپلیکیشن باشید. اگر می خواهید محصولات یا خدماتتان در گوگل ظاهر شود و از طریق گوگل و سایر موتورهای جستجو مشتری داشته باشید بهتر است دنبال داشتن یک سایت و سفارش طراحی وبسایت باشید. اگر می خواهید کلا کسب و کار خودتان را هم برای کاربران موبایل و هم برای کاربران سایت معرفی کنید بهتر است دنبال جواب این سوال که سایت بهتره یا اپلیکیشن نباشید و هر دو را راه اندازی کنید.

طراحی وبسایت با وردپرس، راهی مقرون به صرفه و در عین حال مدرن و حرفه ای و استاندارد با اصول سئو » همین امروز با ما تماس بگیرید و از مشاوره رایگان ما بهره مند شوید » 09375334833

مشاهده نمونه کارهای طراحی سایت ما ( نمونه طراحی سایت وردپرس) » نمونه کار طراحی سایت فروشگاهی، نمونه کار طراحی سایت شرکتی، نمونه کار طراحی سایت شخصی، نمونه کار طراحی سایت خبری

Rate this post
نوشتهٔ بعدی
هاستینگ چیست؟
نوشتهٔ قبلی
وب سایت هایی که با وردپرس طراحی شده اند: ایرانی و خارجی

درخواست مشاوره رایگان

یک جلسه مشاوره رایگان برای موفقیت سایتتان مهمان ما باشید.

فرم زیر را پر کنید تا با شما تماس بگیریم. یا با یکی از راه های زیر با ما در ارتباط باشید.

شماره تماس: 09375334833

سایر راه های ارتباط با من ↓

Instagram
WhatsApp
Telegram

2 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

:: نمونه کارهای طراحی سایت ما

درخواست مشاوره رایگان

تماس با خدمات طراحی سایت دیجیتالی

شماره تماس: 09375334833

Instagram
WhatsApp
Telegram

:: جدیدترین مقالات